508 PEUGEOT SPORT ENGINEERED

Откријте го новиот 508 PEUGEOT SPORT ENGINEERED и уживајте во врвните перформанси на хибридните возила на PEUGEOT.

Дизајн

Уживајте во естетиката на новиот 508 PEUGEOT SPORT ENGINEERED, кој се истакнува со својот моќен и одлучен став. Неговата чиста и мускулеста силуета е подобрена со новата боја „Selenium Grey“ која е суптилно бисерна и исцртана со динамичната препознатлива боја „Kryptonite“.

1 / 6
ПРЕДНИ СВЕТЛА

Светлосниот потпис на PEUGEOT вклучува Full LED предни светла, LED предни индикатори за правец и статичко осветлување во свиоци. Имате подобра прегледност и можете да бидете видени во секое време, подобрувајќи ги условите за возење и безбедноста.

PEUGEOT i-COCKPIT®

1 / 2

Со современиот PEUGEOT i-COCKPIT® ќе доживеете уникатно искуство при возење. Уживајте во агилноста на компактниот управувач и возењето без да треба да го тргнете погледот од патот, со новиот head-up дисплеј што ги прикажува сите корисни информации во Вашето видно поле. Секој детал во внатрешноста, од панелот до патосниците и потпирачите за раце, може да се пофали со еден од препознатливите, елегантни и спортски атрибути на новата линија, не заборавајќи ги праговите на предните врати на PEUGEOT SPORT ENGINEERED.

ТЕХНОЛОГИЈА

За да Ви овозможи највисоко ниво на одговор и уживање во возењето, целата експертиза на тимот PEUGEOT SPORT за совладување на хибридната технологија е имплементирана во дизајнот на новиот електричен модел PEUGEOT SPORT ENGINEERED, исто така опремен со најновата генерација на системи за помош при возење на PEUGEOT.

1 / 5
НОВ КОМБИНИРАН И КАПАЦИТИВЕН СЕНЗОРЕН ЕКРАН

Возете и комуницирајте останувајќи фокусирани на патот благодарение на разумно поставените интерфејси во Вашето видно поле и на дофат на раката. Опремени со графика специфична за линијата PEUGEOT SPORT ENGINEERED, 12,3-инчната head-up инструмент табла и 10-инчниот капацитивен екран на допир може да се прилагодат, дозволувајќи да се прикажат вртежите на моторот или протокот на енергија со цел подобро да се следи состојбата на моторот. Во режимот „Спорт“, интерфејсот вклучува дигитален звучен систем на засилување на моторот, нагласувајќи го спортскиот амбиент во внатрешноста.

1 / 4
PEUGEOT SPORT

Со спортските EKKAR 20“ наплатки, каросеријата со високи перформанси со контролирана суспензија, моќниот систем за сопирање и оптимизираните поставки за зголемување на перформансите, новиот 508 PEUGEOT SPORT ENGINEERED хибрид овозможува импресивна ефикасност.

Мотори

Мотори

Нека Ве понесе ефикасноста на моторите со високи перформанси, хибридната разновидност и опсегот од 42 km (WLTP) во електричен режим. Со вкупна ефективна моќност од 360 КС од двата електрични мотори и моторот со внатрешно согорување и комбинирана моќност од два вида мотори и погон на сите тркала, новиот 508 PEUGEOT SPORT ENGINEERED овозможува 520 Nm вртежен момент, оптимизирана моќност и импресивно забрзување.

Мотори:
- PureTech 200 КС
- Електричен мотор (напред) со максимална моќност од 81 kW / 110 КС
- Електричен мотор (позади) странична максимална моќност од 83 kW / 113 КС

1 / 4
АВТОНОМИЈА И ПОЛНЕЊЕ

Издржливоста на литиум-јонската батеријата кај новиот 508 PEUGEOT SPORT ENGINEERED Ви овозможува да поминете до 42 km во електричен режим, според протоколот за сертификација WLTP. Протоколот WLTP им дава на корисниците попрецизен и пореален преглед на вредностите на опсегот на возење според вистинската употреба на возилото.